Patron medialny
 Patron Medialny MTR Osielec Patron Medialny MTR Osielec

Mistrzostwa Europy i Mistrzostwa Polski w Motocrossie

W miniony weekend / 16-17 maja/Cieszyński Klub Motocrossowy gościł na swoim torze motocrossowców z Europy Północno -Wschodniej w tym również riderów polskich. Druga runda Mistrzostw Europy Północno-Wschodniej była reprezentowana przez zawodników z takich krajów jak: Czechy, Słowacja , Rosja, Białoruś, Ukraina, Estonia, Łotwa, Litwa , Chorwacja , Słowenia i oczywiście Polska. Rywalizowano w trzech klasach : 65cc, 85cc i Open. W ramach Mistrzostw Europy rozegrana została pierwsza runda Mistrzostw Polski w klasach MX65 i MX 85.

Blisko 77 zawodników z różnych krajów dało piękny, dwudniowy pokaz zmagań motocrossowych , ale już na tak zwanej wysokiej półce .Widzowie mieli co oglądać, wspaniała rywalizacja, jak również organizacja zawodów przyniosła wiele pozytywnych wrażeń .Rozpoczęcie zawodów hymnem i wciągnięcie flagi polskiej na maszt, jak również przybycie ważnych dla motocrossu gości i przeczytanie listu od Prezydenta Polski było potwierdzeniem wielkiej rangi imprezy.

Po tak doniosłej chwili jaką było otwarcie zawodów , zawodnicy pełni ducha sportowego ruszyli w bój po jak najlepsze miejsca. W pierwszej kolejności do walki ruszyła klasa 65cc.W tej klasie zdecydowanymi faworytami byli reprezentanci Rosji i Estonii. Nasi najmniejsi rodacy zajęli dopiero najlepsze 9 miejsce , które to przypadło w udziale Damianowi Zdunkowi. Nasz najmłodszy teamowy rider Marek Świercz uplasował się na 17 pozycji. Pierwsze miejsce w klasyfikacji zawodów zdobył Kiril Vorobyov z Rosji, drugi był Martin Michelis z Estonii, a trzeci Egor Frolov (Rosja).

W następnej kolejności startowali zawodnicy w klasie 85cc. Tym razem również odczuło się w tej konkurencji przewagę zawodników wschodnich. Oni to zdobyli miejsca na podium. Najszybszy okazał się Timur Petrashin (RUS), tuż za nim na podium stanął jego rodak Svyatoslav Pronenko, trzeci był Oleksandr Chura z Ukrainy. Nasi zawodnicy w tej konkurencji zamknęli pierwszą dziesiątkę , gdzie najlepszym Polakiem okazał się nasz klubowy zawodnik Dariusz Rapacz, który w klasyfikacji zawodów zajął właśnie to dziesiąte, najlepsze miejsce jeżeli chodzi o stronę polską. Bardzo gratulujemy mu tego wyniku tym bardziej , że w jego klasie startowało aż 26 zawodników.

Klasę Open w ME reprezentowało z naszego klubu dwóch zawodników : Karol Sado i Damian Kojs. W tej elitarnej klasie startowało wielu bardzo znanych zawodników jeżdżących na europejskich torach. Konkurencja była ogromna . Jazda tych zawodników była emocjonująca .W tej klasie zdecydowanymi liderami byli Czesi, którzy zgarnęli wszystkie medale. Pierwszy był Martin Michek , drugi Peter Bartos a trzeci Peter Michalec. Najlepsze miejsce, bo piąte jeżeli chodzi o Polskę w klasyfikacji zawodów zajął Tomasz Wysocki. A nasi klubowi riderzy uplasowali się kolejno: na 17 miejscy Karol Sado i na dwudziestym drugim Damian Kojs.

W ramach ME odbyła się także pierwsza runda Mistrzostw Polski. Gdzie w klasie MX65 w pierwszym biegu pięknie pojechał Piotr Świercz zajmując trzecie miejsce , ale niestety w drugim biegu Piotr nie zdołał obronić tak wspaniałej pozycji , gdyż feralny start to uniemożliwił w związku z czym zawody ukończył na miejscu piątym.

Następnie w Mistrzostwach Polski ,w klasie MX85 niepokonanym liderem okazał się nasz zawodnik Dariusz Rapacz , który wywalczył dla klubu złoto. Bardzo mu gratulujemy tego wyniku i trzymamy za niego kciuki , bo walka dopiero się rozpoczęła. Życzymy mu dobrej kondycji i wielkiego ducha walki.
Podczas Mistrzostw Polski , co trzeba tu podkreślić, po raz drugi sędzią zawodów była Celina Rapacz.